سنگ مصنوعي الكترو پمپ بلوک سیمانی کتاب ساخت کتاب ساخت ساخت بازار لامپ هالوژن دکوراسیون داخلی سقف شيشه اي(آي گلس) سنگ تراورتن دفاتر طرای و نظارت سایبان وسایل ورزشی بزرگسالان بالكن چسب ساختماني عایق های صوتی پنل درب بازکن مسالح ساختمان پوشش صنعتی جارو برقی ساخت بازار آجر بانک اطلاعاتی سیستم اعلام و اطفا حریق پروفیل چند منظوره ساختمان اپکسی کف شو متر لیزری دكوراسيون و تزئينات آلاچیق جک شیشه عمده فروش ساختمان مقالات ساختمان تاورکرین تایل سقف شیرآلات مشخصات مصالح سازه فضائی فر آشپزخانه نماي فلزي سنگ مرمریت مصالح توری مرغی گروت بتن نیمکت سایت ساختمون سرامیک کف ساخت بازار - مرجع خدمات و مصالح ساختمانی

دوربین تئودولیت

دوربین تئودولیت

دوربین تئودولیت (نام‌های دیگر: دوربین مهندسی، دوربین زاویه‌ سنج طول‌یاب) یکی از انواع دوربین و یکی از ابزارهای مهندسی است که برای اندازه‌گیری زاویه‌های افقی و عمودی در شبکه‌های مثلث بندی‌شده به کار می‌رود که دارای دو نوع دیجیتال (توتال استیشن) و اپتیکی می‌باشد که تجربه نشان می‌دهد دوربین اپتیکی دارای دقت بیشتری است. دوربین تئودولیت دارای کاربردهای فراوان در رشته‌های مهندسی نقشه برداری، مهندسی عمران و مهندسی معماری است.
 

هر تئودولیت دارای اجزای اصلی و فرعی (به طور کلی دارای سه قسمت که هر قسمت شامل ملحقاتی است که برای اندازه گیری بکار می رود)

به شرح زیر می باشد :

الف) قسمت فوقانی

قسمت فوقانی تئودولیت شامل قسمت های اصلی و ملحقات زیر می باشد .

۱- دوربین یا تلسکوپ که معمولا از نوع دوربین های نجومی می باشد .

علاوه بر عدسی های چشمی و شیئی (که قسمت اصلی دوربین را تشکیل می دهد) ممکن است به چندین عدسی و یا منشور و یا وسایل دیگر نوری و پیچ های مخصوص تنظیم (که بتواند تصاویر را برای هر چشم روشن و واضح نماید) مجهز باشد .

۲- صفحه تارهای رتیکول که در داخل تلسکوپ دوربین طوری کار گذاشته که مرکز تارها بر محور عدسی ها منطبق بوده و تشکیل یک محور یا دیدگانی را بدهند . شکل زیر صفحه تارهای رتیکول را در تئودولیت نشان می دهد . 

۳- میکروسکوپ قرائت زاویه :

که برای قرائت اعداد (زاویه) لمب قائم و افقی (که توسط آینه چسبیده به الیداد روشن شده و بعد از یکسری شکست به تلسکوپ قرائت زاویه می رسد) مورد استفاده قرار می گیرد این میکروسکوپ متصل به تلسکوپ دوربین است .

۴- آلیداد که از یک فلز به صورت U تشکیل شده است.

علاوه بر آن که تلسکوپ حول محور چرخش بر آن تکیه دارد ، شامل نقاله مدرج قائم (که به آن لمب قائم می گویند و برای اندازه گیری زوایای قائم است) – تراز لمب قائم و لمب افقی – پیچ های حرکت سریع و کند تلسکوپ و آلیداد – و پیچ تنظیم تراز قائم (لوبیایی) می باشد . آلیداد خود حول محور قائم که آن را محور اصلی نیز می گویند دوران می کند . 

ب) قسمت میانی :محفظه ایست که لمب افقی در آن قرار دارد و محور قائم از مرکز این لمب می گذرد . 

ج) قسمت تحتانی شامل ترابرک و پیچ های تنظیم کننده تراز و تراز کروی و صفحه اتصال ترابرک به سه پایه و تلسکوپ و شاقول نوری می باشد .

اجزای تئودولیت :

۱- مگسک

۲- نقطه نشانه مرکزی

۳- پیچ آیینه مخصوص شب

۴- پیچ حرکت سریع تلسکوپ

۵- پیچ تنظیم تصویر

۶- میکروسکوپ قرائت زاویه

۷- عدسی چشمی

۸- پیچ حرکت کند تلسکوپ

۹- تراز استوانه ای

۱۰- قفل لمب

۱۱- پیچ حرکت سریع در سمت

۱۲- پیچ جداکننده تراب

۱۳- آیینه تراز لوبیایی

۱۴- پوشش تراز لوبیایی

۱۵- پوشش لمب قائم

۱۶- شکاف درجه برای قراولروی

۱۷- آیینه تنظیم نور لمب ها

۱۸-پیچ تراز لمب قائم

۱۹- محل قرارگرفتن در جعبه تئودولیت

۲۰- پریز آلیداد

۲۱- تراز کروی

۲۲- پیچ تنظیم تراز

 روش اندازه گیری با تئودولیت :

استقرار تئودولیت یا سانتراژ کردن

تئودولیت در نقطه ای مانند m مستقر می شود به طوری که امتداد شاغول از نقطه بگذرد به این صورت می توان زاویه بین ma و mb را که در روی زمین هستند بدست آورد .

درشت نمایی دوربینها :

یکی از مشخصات مهم دوربین های نقشه برداری درشت نمایی آن است درشت نمایی دوربین نشان می دهد که قطر ظاهری تصویر چند مرتبه نسبت به قطر ظاهری جسم، بزرگ شده است پس  هر چه قطر عدسی شیئی در دوربین بزرگتر باشد درشت نمایی آن بزرگتر خواهد بود.

ب – تراز روی معمولا برای هدف گیری در دوربینهای نیو، شیاری در بالای آن تعبیه شده بنابراین قبل از تنظیم عدسی چشمی یا شیئی کافی است با نگاه کردن به داخل شیار قراول روی، نقطه انتهایی یا هدف را مشاهده نموده، سپس باکمک پیچ تنظیم زاویه افقی دوربین ، تار عمودی رتیکول را بر ژالون یا شاخص انتهایی منطبق نماییم.

شاخص :

شاخص یا میر، خط کش بلند چوبی به اندازه 3 تا 4 متر است که روی آن بر حسب متر، دسی متر و سانتیمتر درجه بندی شده است. برای آنکه در قرائت میر از اشتباه جلوگیری شود، درجه بندی میر به شکلهای مختلفی صورت می گیرد

پیداکردن ارتفاع دوربین:

قبل از شروع ابتدا حداقل امکانات(قلم،کاغذ) یا حداکثر(ماشین حساب)به همراه داشته باشید.

برای پیدا کردن ازتفاع دوربین اول احتیاج به یک عدد بنچ مارک داریم عدد بنچ مارک را یادداشت نموده ودوربین را روی سه پایه سوار میکنیم ، دستور دهید کمک شما میر را روی میخ بنچ مارک به صورت عمود قرار دهد با دوربین عددی را که میبینید (عدد روی میر) یادداشت کنید.

حالا نوبت محاسبه شماست،عدد بنچ مارک را با عدد روی میر جمع (+) کنید حاصل جمع همان ارتفاع دوربین شما خواهد بود [مواظب باشید که سه پایه شما حرکت نکند].

 


تیم تحقیقاتی ساخت بازار


[ بازگشت ]

[ نسخه آرشیو شده ]

logo-samandehi تایید

نظرسنجي
 
بنظرتان کدام گزینه لازم است تقویت شود؟
 

 

مطالب

ضرورت تحول در تولید مصالح ساختمانی
ایفل؛ برجی که با هیچ بادی نمی‌لرزد
ایزوگام
گرمایش تابشی چیست؟
سیستم های هیدرونیک
خانه هاي پيش ساخته
نانو پوشش های چوب و سنگ
مقایسه فوم بتن و پوکه ریزی
انواع سیستم های سازه ای ساختمان‌های بلند
كار با گچ
نقش نورگیر در ساختمان
جاذبه های گردشگری ایران از دید نشریه آی بی تایمز انگلستان
كاربرد پرليت در ساختمان
تعيين پتانسيل صرفه جويي انرژي سيستم هيبريد خورشيدي با توليد همزمان برق و حرارت در ساختمان
انتخاب مصالح مناسب با اقلیم و فرم مصالح و اقلیم

[ آرشیو مطالب ]


عبارات جستجو