دکوراسیون سقف استیل کابل واترجت جرثقیل lwhgp shojlhkd درب ضد سرقت گروت ها جک مصالح ساختمون سازه های بتنی کانکس مصالح ساختمانی پارکت چوبي کاغذ دیواری تيرچه مسخصات فنی مصالح ساختمانی الکتروپمپ کف شو کولر اسپیلت آزمایشگاه خاک کلید و پریز فر آشپزخانه ايمني سر سیستم های الکتریکی فرفوروژه برقی روشوئی نیم پایه توتال تئودولیت دیجیتال لوازم برقی سایت مصالح ساختمان چسب بتن مایع توالت ایرانی سیمان سفید استخر و جکوزی سیستم حفاظتی داربست گروت اپوکسی ساخت_بازار کولر آبی ماسک جوشکاری خانه پیش ساخته چساپوکسی تاسیسات ترانسفورماتور مصالح تراز لیزری ساخت بازار - مرجع خدمات و مصالح ساختمانی

تاور کرین ها چگونه كار مي كنند؟

تاور کرین ها چگونه كار مي كنند؟

تاور کرین(جرثقیل برجی) یک وسیله ثابت یا متحرک  در محل ساخت ساختمان های بزرگ یا بناهای صنعتی عظیمی که دارای ارتفاع هستند است .آنها ابزاری قوی و برای عموم ناشناخته هستند . آنها اغلب تا 100 متری در آسمانها قد بر افراشته اند و از دور می توانند غیر قابل دسترسی باشند .تاورکرین ها در بعضی ساختمانها تا بیش از این ارتفاع هم قابل افزایش در ارتفاع هستند بالاترین سطحی که تا امروز دیده شده ارتفاع 660 متری می باشد.

کارگران و نیروهای شاغل در ساختمان از تاورکرین برای جابجایی آهن آلات ساختمانی . بتون . ابزارهای بزرگ شبیه ژنراتورها و قطعات مختلف وسیع قابل استفاده در دیگر مصالح ساختمانی استفاده می کنند.
تاورکرین ها قابلیت باربرداری تا وزن 2000 تن را دارا می باشند ولی به طور میانگین در ساختمانها حداکثر تا 60 تن را مورد استفاده قرار می دهند .
تمام تاورکرین ها از قطعات تقریبا یکسانی بهرمند هستند.
بسته به ثابت یا متحرک بودن تاورکرین قطعات مصرفی در پایه آنها متغیر است که البته همه آنها به صورت استاندارد به فروش می رسند و تمامی این قطعات از شرکت سازنده به خریداران تحویل می گردد اما در حین فروش بین فروشندگان خرد بعضی از این قطعات بنا به درخواست مشتری حذف یا اضافه می گردد که البته در قیمت نهایی تاثییر خواهد داشت.
تاورکرین قابلیت حرکت بر روی ریل های مخصوص به خود را به صورت خودکشش با موتور بوژی  را دارد .
تاورکرین ها از قطعات بتونی خاصی برای حفظ و نگهداری تعادل خود استفاده می کنند البته در مواقعی که تاورکرین را در جایی تثبیت کنند احتمال اینکه از پایه های ثابت بتون ریزی شده در دل خاک استفاده شود نیز وجود دارد ، در غیر اینصورت قطعات بتونی قابل حملی در روی پایه های نگهدارنده قرار داده میشود که بر حسب تناژ حجم و وزن متفاوتی دارند البته در تمام تاور کرین ها قطعات بتونی در بالای تاورکرین در قسمت انتهای فلش کوچک (کن فلش) برای حفظ تعادل باربرداری قرار دارد.

تمام تاور کرین ها شامل قسمت های پایه ای شبیه هم هستند.

پایه آن یک صفحه بتنی بزرگ است که جرثقیل را پشتیبانی می کند.

ارتباط پایه ای دکل همان است که به جرثقیل اجازه می دهد تا ارتفاع بگیرد.

بالای این دکل یک واحد چرخشی ضمیمه می شود (چرخ دنده و موتور) که اجازه چرخش را به جرثقیل می دهد.

بالای واحد چرخشی سه قسمت وجود دارد:

شاخه بزرگ افقی (یا بازوی کاری): قسمتی از جرثقیل است که بار و فشار را جابجا و تحمل می کند.

بازوی افقی کوچکتر: قسمتی است که شامل موتور جرثقیل و قسمت های الکترونیکی به اضافه وزنه های تعادلی بتنی می شود.

 

اتاقک کنترل کننده

بازوی مکانیکی ماشین شامل موتوری است که بار و فشار را جابجا می کند و راننده به وسیله کنترل الکترونیکی جرثقیل را کنترل می کند و کابلی استوانه ای شکل که در زیر نشان داده شده است.

موتور جرثقیل

روش بازرسی کابل فولادی تاورکرین

كابل فولادی طنابی است قابل انعطاف كه از چندین سیم فولادی با قدرت كششی زیاد ساخته شده و در صنعت برای بالا و پائین بردن بار ، حفاری ، كشیدن بار و غیره بكار می رود . كابل فولادی را از قطر ، تعداد سیم ، تعداد رشته ها ، ساخت و طرز قرارگرفتن و نوع لایه ( شامل لایه مغزی ) و نوع فلز آن تشخیص می دهند . كابلها از فولادهای مختلف ساخته می شوند و انتخاب آنها بستگی به سرویس ، قدرت كششی و مقاومت آنها در مقابل خوردگی دارد . بازرسی مرتب از كابل فولادی بهترین راه جلوگیری از تصادف ناشی از پاره شدن كابل است .برای بازرسی كامل و طولی كابل ، باید ابتدا آنرا از روی دستگاه باز و تمیز نمود . برای تمیز كردن كابل باید از برس سیمی و هوای فشرده و پارچه استفاده كرد و از بكاربردن موادی مانند بنزین كه روغن داخل كابل را فاسد و در خود حل می كند اجتناب نمود . كابلهای فولادی را باید از نظر خوردگی ، سائیدگی ، پارگی و لهیدگی مورد بازرسی عینی قرار داد . زمان تعویض كابل فولادی همیشه مسئله مشكلی را برای بازرسان فنی بوجود می آورد ، زیرا تعویض آنها باید همیشه با در نظر گرفتن شرایط كار ، ایمنی و صرفه جوئی انجام گیرد ، در صورتیكه نشانه ای از خوردگی زیاد ، پارگی ، سائیدگی و غیره مشاهده شود باید اقدام به تعویض آن نمود ، طبق مقررات و نظام نامه های بعضی از كشور های صنعتی درباره معیار تعویض كابل فولادی بالابرنده بار، اگر سیمهای بریده شده در طولی معادل ده برابر قطركابل بیش از پنج درصد تعداد كل رشته ها باشد و یا نشانه ای از خوردگی ، پارگی ، سائیدگی و غیره مشاهده شود باید اقدام به تعویض كابل نمود. چنانچه خوردگی كابل سریع باشد ، باید علت را جستجو كرد ، عدم تناسب ابعاد قرقره با قطر كابل اكثرا باعث سائیدگی سریع می شود .

 


تیم تحقیقاتی ساخت بازار


[ بازگشت ]

[ نسخه آرشیو شده ]

logo-samandehi تایید

نظرسنجي
 
بنظرتان کدام گزینه لازم است تقویت شود؟
 

 

مطالب

فناوري نانو در شيشه
راهنمای انتخاب درب ضد سرقت ترک، چینی ایرانی و ارزان
سقف عرشه فولادی
استاندارد مبلمان شهری، ایمنی عملکردی و ایمنی بصری
طرز هواگیری رادیاتور پکیج خانگی
دیزل ژنراتور چگونه کار می کند؟
معرفی سازه های غشایی
لوله و اتصالات
ربات بازیافت بتن؛ تخریب‌کننده هوشمند ساختمان
آشنایی بیشتر با فولاد
چگونه فضاهای کوچک را بزرگ کنیم
كفپوش بتني چيست و كاربرد آن
انتخاب بهترین نوع سازه در طرح های ساختمان سازی و انبوه سازی
بلوك پرلكس CLC چيست و چه ويژگي هايي دارد
انواع سیستم های سازه ای ساختمان‌های بلند

[ آرشیو مطالب ]


عبارات جستجو