shojlhk فرفورژه کامپوزیت سایبان تخفیف ماشین آلات خانه پیش ساخته پله پشم سنگ پیمانکاران مشاوره مصالح ماشين آلات بتن شات کریت لوازم برقی تیغه دیواری توالت فرنگی رسوب زدا آجر نسوز صخره ای چراغ پارکی پارکت چوبي حوله خشك كن عایق های حرارتی اسپیسر سنگ گرانیت نرده آلومينيومي جرثقیل تاسیسات ديوار گچي روشنایی ساخت_بازار ساخت بازار ساخت و ساز مصالح ساختمانی واش بتن سیمان سفید ضدیخ بتن روغن قالب بتن لوازم ساختمانی ساخت بازار شومینه دستگاه های نظافت صنعتی پنل درب بازکن سنگ مرمریت سینک روشوئی نیم پایه الكترو پمپ ترانس جوش جدول بتنی مصالح ساخت بازار - مرجع خدمات و مصالح ساختمانی

ضديخ بتن چيست و چه كاربردي دارد؟

ضديخ بتن چيست و چه كاربردي دارد؟

زمستان از راه رسید و یخ زدگی بتن در هوای سرد، یکی از شایع ترین مشکلات در صنعت بتن ریزی، گریبان گیر اهالی این صنعت شده است. برای رفع این مشکل و مشکلاتی ازین قبیل در بتن ریزی می توان با رعایت برخی نکات لازم از هزینه های اضافی ناشی از یخ زدگی بتن رها شد.

افزودني هاي بتن نقش ابسيار مهمي در اجرا و دوام بتن و سازه هاي بتني ايفا مي كننده از جمله آنها مي توان، افزودني زودگير كننده بتن،روان كننده بتن، ديرگير كننده بتن، آب بند كننده بتن ، حباب زاي بتن، ضد يخ بتن و ... را نام برد. اين نوع افزودني ها داراي انواع مختلفي مي باشد كه مي تواند در موقعيت هاي اجرايي مختلف به كارگيرفته شود. از جمله آنها مي توان به  بتن ريزي حجيم ، بتن ريزي در هواي گرم، بتن ريزي در هواي سرد ، بتن هاي محافظت شده، بتن هاي آب بند ، بتن ضد سايش ، اجراي شاتكريت بتن ، كسب مقاومت سريع با هدف بازكردن سريعتر قالب ، كسب مقاومت سريع در هواي سرد و ... اشاره كرد. در متن زير به شرح انواع افزودني بتن ، روش و ميزان مصرف ، استاندارد ،محل مصرف ، سيستم عملكرد ، شيوه نگهداري و ... مي پردازيم.

از جمله افزودني هاي بتن ، افزودني ضد يخ بتن مي باشد. ضد يخ بتن داراي انواع مختلفي است كه به طور كلي به ضد يخ ويژه بتن مسلح ( بدون كلر) و ضد يخ ملات يا بتن غيرمسلحتقسيم مي شود.

استفاده از ضد یخ بتن (شتاب دهنده هیدراسیون)

با افزودن ضد یخ بتن، از طرفی واکنشی به نام هیدراسیون (واکنشی که سیمان با آب نشان می دهد) با افزایش سرعت مواجه خواهد بود و از طرفی دیگر نوعی گرما در مخلوط بتن تولید می شود.

هم چنین یکی از تاثیراتی که افزودن ضد یخ به بتن دارد، گیرایی سریعتر بتن برای استفاده هر چه سریعتر در سازه مورد نظر می باشد. باید این نکته را مدنظر داشت که ضد یخ بتن در انواع مختلفی تولید می شود که بنا به کاربرد مورد نیازتان باید یکی از آن ها را انتخاب کنید. هرکدام از انواع ضد یخ های بتن کاربرد و نحوه ی مصرف مخصوص به خودشان را دارند و باید در نحوه و میزان مصرف آن ها بسیار دقیق باشید.

ضد یخ بتن پودری

در تولید این نوع از ضد یخ بتن، از ترکیب انواعی از نمک های معدنی و کلسیم کلراید خالص با یک نسبت خاص استفاده شده است. ضد یخ بتن پودری باعث افزایش گرمازایی در بتن و در نتیجه سرعت بالاتر گیرایی آن برای استفاده در سازه بتنی می گردد. ضد یخ بتن پودری با کاهش نقطه انجماد مخلوط آب و سیمان، فرایند یخ زدگی بتن را دشوارتر می کند.

باید این نکته ضروری را مدنظر داشت که استفاده از این نوع از ضد یخ بتن در بتن های مسلح، به علت این که بر پایه یون کلراید می باشند مجاز نمی باشند.

ضد یخ بتن مایع

در تولید ضد یخ بتن مایع از ترکیبی بر پایه نیتریت های سدیم و کلسیم استفاده شده است. ضد یخ بتن مایع باعث افزایش حرارت زایی فرایند هیدراسیون و افزایش سرعت گیرایی مخلوط آب و سیمان (گیرایی سریعتر بتن برای استفاده) می گردد. از مزیت های ضد یخ بتن پودری، سازگار بودن آن با انواع مختلف بتن می باشد و برای بتن های مسلح نیز قابل استفاده است.

راه های دیگر جلوگیری از یخ زدگی بتن

گرم نگه داشتن مصالح و آب بتن

روشی نه چندان مناسب که در آن باید آب مخلوط بتن و نیز خود مصالح را گرم کرد تا از یخ زدگی جلوگیری شود؛ که این کار زحمت زیادی نیاز دارد و کارایی لازم و کافی ندارد.

استفاده از روان کننده زود گیر به جای ضد یخ بتن

بعضی ها به جای ضد یخ بتن از انواع روان کننده های زودگیر برای افزایش سرعت فرایند گیرایی بتن استفاده می کنند اما این نکته را باید مد نظر داشت که اگر هدفمان صرفا جلوگیری از یخ زدن بتن باشد، فقط یک فاکتور اصلی مربوط به این مورد را تغییر بدهیم، که ضد یخ بتن با کاهش نقطه انجماد بتن و شتاب دادن به فرایند هیدراسیون آن بهترین گزینه می باشد.

بتن ریزی در هوای سرد با استفاده از این ضد یخ بتن امکان پذیر است. قابل ذکر می باشد با وجود استفاده از این ضد یخ بتن و یا هرگونه ضد یخ بتن درهنگام بتن ریزی در هوای سرد، رعایت الزامات بتن ریزی در هوای سرد و آیین نامه ای نباید فراموش شود.در حقیقت استفاده از ضد یخ بتن یک اقدام تکمیلی است و باید تمهیدات بتن ریزی درهوای سرد همانند کیورینگ و دیگر عوامل رعایت شود. 


تیم تحقیقاتی ساخت بازار

 


[ بازگشت ]

[ نسخه آرشیو شده ]

logo-samandehi تایید

نظرسنجي
 
بنظرتان کدام گزینه لازم است تقویت شود؟
 

 

مطالب

انواع سیمان
ربات بازیافت بتن؛ تخریب‌کننده هوشمند ساختمان
لوله های آبیاری سطحی
پکيج ديواری فن دار
معماری خیره کننده ویلایی در یونان
نکاتی که در انتخاب کابینت ها رعایت شوند.
مقاله ای با عنوان “Thermal Inertia Analysis of The First Zero Energy Building in Iran”
دستگاه تصفیه هوا
نقش نورگیر در ساختمان
ساختمان هوشمند،خانه هوشمند BMS
مزایا و معایب انواع نمای ساختمان
چگونه فضاهای کوچک را بزرگ کنیم
سیلیکون چیست
50 روش تغییر‌ دکوراسیون ساده و ارزان(قسمت 2)
سنگ کورین چیست؟

[ آرشیو مطالب ]


عبارات جستجو