اجاق گاز کالایاب ترانس جوش ساندویچ پنل کاشی و سرامیک جارو برقی جك درب بازكن ساخت sakht سایت ساختمون لوازم ساختمانی توالت فرنگی پیمانکاران عایق حرارتی بازار ديگ shoj fhchv سایت عمده فروش مصالح آجر نما دکوراسیون دیوار کلید ساخت بازار چسب سرامیک دکوراسیون shojlhkd تخفیف ویزه ساخت بازار کلینیک ساختمانی درب ضد سرقت تامین تدارکات دفا تر نظارت و اجرا سیمان رنگی داربست سیم و کابل تيرچه ساخت ساخت بازار قیمت مصالح کولر آبی کاغذ لوله پی وی سی و پلی پروپیلن پارکت چوبي آلاچیق فرفورژه لوازم برقی پمپ بتن زمینی ساخت_بازار تئودولیت ساخت بازار ساخت بازار - مرجع خدمات و مصالح ساختمانی

دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه

علی رغم توجه به مسایل استاندارد هنوز هم طرز ساخت و ابعاد آشپزخانه و لوازم آن بصورت قابل ملاحظه ای در حال تغییر و تحول است .در یک آشپزخانه مهندسی ساز تمام وسایل طوری چیده میشوند که غیر قابل تغییر بوده و دارای سطوح کاری و ذخیره مواد میباشد در این نوع آشپزخانه معمولا از جنس چوب تخته چند لایه نئوپان و پلاستیک هستند

تجهیزات آشپزخانه:


در هنگام طراحی و نقشه کشی به منظور ایجاد فضای کافی برای نگهداری و ذخیره مواد و وسایل در آشپزخانه باید به ابعاد کابینت و لوازم داخل آنها توجه کرد .
سینک های ظرفشویی و تخته های آبگیری ظروف باید متناسب با داخل کابینت های طبقه دار باشند چون در داخل این کابینتها میتوان یک سطل زباله ماشین ظرفشویی و چیزهای مصرفی دیگر را جای داد .

 

 

 وجود دستگاه مکش هوا در بالای اجاق الزامی است هودهای مکنده برای این کار بسیار مناسب هستند در سیستمهای مکنده باید  حفره ای رو به بیرون تعبیه شود .

 

 

 اجاق های گازی و برقی مدرن باید طوری طراحی شوند که متناسب با لوازم دیگر بوده و در مجموع باعث سهولت روند کار در آشپزخانه گردند


یخچال ها:در آشپزخانه یخچال و فریزر دو قلو وجود دارند که نوع اخیر به برق و شبکه آب خانه وصل است . در زمان تهیه و خرید به این نکته که بازشوی درها به کدام قسمت است توجه داشته باشید بازشوی درها باید به سمت دیوار باشد .

 

خوراک پزها :اجاق خوراک پزی به دو صورت رومیزی و کابینتی عرضه میشود.هرگز خوراک پزها را در زیر پنجره جایی که جریان هوا میتواند شعله های گاز را خاموش کند یا نزدیک پرده های آویخته و بی وزنه که ممکن است آتش بگیرد قرار ندهید

 

ایده ال است که خوراک پز را در روی دیوار خارجی قرار دهیم تا هواکش یا هود خوراک پز بتواند به طور مستقیم منفذی به هوای بیرون داشته باشد .

باید به جای فر وماکروفر و ....نیز در آشپزخانه توجه داشت .

 

ماشین لباسشویی:باید توجه داشت این دستگاه نیاز به آب سرد و گرم و فاضلاب دارد و به دو صورت میباشد در نوعی از آنها در آن ازجلو میباشد و در نوع دیگر آن در بالای آن قرار دارد .ماشین لباسشویی را معمولا در آشپزخانه قرار میدهند البته بعضی از خانواده ها ترجیح میدهند فضایی جدا برای آن تعبیه کنند و یا آن را در حمام بگذارند .     

 

آشپزخانه شما هرچقدر هم که کوچک باشد، بازهم جایی برای قراردادن میز غذاخوری درآن می توان پیدا کرد.


مزایای میز و صندلی در آشپزخانه

1 - میز و صندلی- و در واقع افراد- به مراکز اصلی آشپزخانه یعنی اجاق گاز، یخچال و سینک ظرفشویی نزدیک بوده و در نتیجه شما حین صرف غذا می‌توانید هرگونه کمبودی را به‌راحتی- تنها با طی چند قدم- برآورده کنید.

 نکته: اگر در محیط آشپزخانه امکان قرار دادن میز و صندلی وجود نداشت، میز و صندلی غذاخوری را در نزدیک‌ترین فضا به آشپزخانه قرار دهید.

 

2 - با صرف وعده‌های غذایی در محیط آشپزخانه، در فضاهای دیگر خانه ریخت و پاشی نشده و در ضمن تمیزکاری در این محیط نیز به جهت نوع پوشش‌ها -به‌خصوص کفپوش- بسیار راحت‌تر از دیگر محیط‌ها انجام می‌شود. این موضوع در مورد خانواده‌های بچه‌دار بسیار حائز اهمیت است.

 

3 - وجود میز و صندلی غذاخوری یا به اصطلاح عام صبحانه‌خوری در آشپزخانه، باعث ایجاد رابطه بیشتر بین اهالی خانواده می‌شود؛ به این ترتیب وقتی خانم خانه در حال پخت و پز است و بقیه اعضای خانواده نیز کاری برای انجام دادن ندارند، روی صندلی‌ها نشسته و همزمان با صحبت کردن با خانم خانه در آن چند ساعت حضور در خانه، ارتباط‌ها نزدیک‌تر خواهد بود.

 به‌علاوه، این میز گاهی حتی نقش میز تحریر را برای بچه‌های دبستانی- آن هم هنگام انجام تکالیف و دیکته‌های شبانه- ایفا می‌کند. به این صورت مادر خانه می‌تواند همزمان با انجام کارهای مربوط به آشپزی، به تکالیف فرزند محصلش نیز رسیدگی کند.

 

نکته: این 2 مورد اخیر در مورد آشپزخانه‌های با سیستم باز -که پیشخوان به‌عنوان میز غذاخوری محسوب می‌شود- نیز صدق می‌کند.

 

4 - علاوه بر موارد فوق، این میز به‌عنوان میز کار در آشپزخانه نیز به حساب آمده و خانم خانه می‌تواند به جای ایستادن در پشت یکی از سطوح کابینتی برای انجام کارهای مربوط به آماده‌سازی آشپزی، به صورت نشسته روی صندلی و در پشت میز کارهایش را انجام دهد که این موضوع در حفظ سلامت او بسیار مفید خواهد بود.

 

5 - میز و صندلی‌های مربوط به آشپزخانه به لحاظ جنس به صورتی هستند که تمیز کردن و شست‌وشوی آنها به راحتی انجام می‌گیرد؛ در حالی که اگر شما بخواهید میز و صندلی غذاخوری مهمان را برای خودتان نیز مورد استفاده قرار دهید، امکان لکه‌دار شدن پارچه صندلی‌ها- به‌خصوص در صورت حضور بچه‌های کوچک در خانه- بسیار زیاد است.

 

6 - یک مزیت بسیار مهم میز و صندلی آشپزخانه در ایام عید است. در این روزها با توجه به اینکه بازار رفت و آمدها بسیار داغ است و معمولا با برنامه‌ریزی‌های قبلی نیز انجام نمی‌گیرد، صرف غذا در محیط جداگانه‌ای مثل آشپزخانه باعث می‌شود فضاهای دیگر خانه به‌هم ریخته نشده و هر آن برای پذیرایی از مهمانان آماده باشد.

 

محدودیت‌های مکانی

 توضیحات فوق با فرض داشتن فضای کافی در آشپزخانه برای اختصاص یک میز و چند صندلی ارائه شده ولی شاید بپرسید در آشپزخانه کوچک ما که امکان قرار دادن چنین میز و صندلی‌های مستقلی وجود ندارد، چه باید کرد؟!

 پاسخ این است که در چنین شرایطی باید دست به دامان راهکارهای استفاده بهینه از فضا شوید:

 میزی جایگزین دیوار

 این روزها تبدیل آشپزخانه‌های بسته به باز، اگرچه منجر به حذف تعدادی از کابینت‌های دیواری شده و معایبی نیز به همراه دارد ولی با هدف استفاده بهینه از فضا به‌خصوص در مورد آشپزخانه‌های کوچک، معمولا در بسیاری از نقشه‌ها به‌جای دیوار، پیشخوانی قرار می‌گیرد که سطحی به‌عنوان میز غذاخوری به آن متصل است 

به این ترتیب، همه اعضای خانواده با نشستن در پشت میز پیشخوان، از سطح پیشخوان و میز آن به‌عنوان میز غذاخوری استفاده می‌کنند. 

نکته: در خانه‌های کوچک که جایی برای قرار دادن میز و صندلی غذاخوری وجود ندارد، این سطح جایگزین خوبی است.

 

میزهای دیواری

 اگر آشپزخانه بسته‌ای فضای کافی برای قرار دادن میز و صندلی جداگانه را نداشت یا در آشپزخانه اپن شما میزی به جای دیوار در نظر گرفته نشده بود، نگاه دقیق‌تری به محیط بیندازید؛ کافی است دیواری خالی حتی در گوشه‌ای از آشپزخانه وجود داشته باشد.

 

شما می‌توانید به راحتی از آن قسمت استفاده کرده و میزی را به صورت ثابت یا متحرک به‌عنوان میز غذاخوری ترتیب دهید.

برای این منظور نیز با توجه به شرایط مکانی، راهکارهای مختلفی وجود دارد:

 1 - شما می‌توانید فاصله خالی بین 2 کابینت یا فرورفتگی‌ای که در نتیجه ساخت یک کمد قدیمی یا کابینت بزرگ دیواری در دیوار فضای آشپزخانه ایجاد شده است را با نصب طبقه‌ای به میزی برای اهالی خانواده تبدیل کنید. این طبقه علاوه بر میز غذاخوری، برای کار در آشپزخانه نیز کاربرد دارد

 

2 - کاربرد میزهای تاشوی دیواری در هر شکل و فرمی که امکان‌پذیر باشد نیز راهکار خوبی برای تبدیل یکی از دیوارهای خالی به میز غذاخوری است.

 

شما می‌توانید با نصب سطحی نیم‌دایره‌ای، مستطیل، مربع یا شبیه به اینها روی دیواری که امکان قرار دادن میز و صندلی یا حتی نصب طبقه‌ای ثابت- به‌عنوان میز- در آنجا وجود ندارد و اصولا میز ثابت، مانعی برای رفت‌وآمد و کارهای مربوط در آشپزخانه خواهد بود، میزی موقتی فقط برای زمان صرف غذا فراهم کنید.

 نکته: در چنین فضاهایی علاوه بر میز تاشو باید از صندلی‌های تاشو استفاده کرد.

 

ترکیب‌های کم‌جا

 اگر شما خانواده‌ای 4 یا 5نفره هستید و فضای داخل آشپزخانه در حالت عادی به اندازه‌ای است که شما بتوانید یک میز و 5-4صندلی به طور موقتی در آنجا قرار دهید، از ترکیب‌های کم‌جا استفاده کنید.

 این قبیل میزها به‌صورت سطح بزرگ چندتکه‌ای هستند که تکه‌ها توسط لولا به هم متصل بوده و به طور کلی میز غذاخوری را تشکیل می‌دهند که معمولا دایره یا بیضی‌شکل است.

در بعضی از انواع اینها به همراهشان چهارپایه‌هایی نیز به جای صندلی دارند که برای آنها نیز جایگاهی در سطح زیرین میز درنظر گرفته شده است


شما می‌توانید پس از صرف غذا میز را به کوچک‌ترین اندازه تبدیل کرده و در گوشه‌ای از آشپزخانه جای دهید.

 

کابینت‌های میزدار

 در آشپزخانه‌های با سیستم باز- که در پیشخوان، سطحی برای میز در نظر گرفته نشده یا اصولا امکان چنین کاری وجود نداشته است- در صورتی که ورودی آشپزخانه به اندازه کافی باز باشد، سطحی با یک یا 2 پایه بلند به کنار یکی از کابینت‌های ورودی نصب کنید. در تصویر 7 شما نمونه‌ای از این قبیل میزها را می‌بینید.تیم تحقیقاتی ساخت بازار 


[ بازگشت ]

[ نسخه آرشیو شده ]

logo-samandehi تایید

نظرسنجي
 
بنظرتان کدام گزینه لازم است تقویت شود؟
 

 

مطالب

كارایی پوششهای مدرن در بهسازی شیشه و مصرف انرژی
انواع سیستم های سازه ای ساختمان‌های بلند
سیستم gis
اصول و قوانین اولیه دکوراسیون
برج‌های معلق در سال 2250
نکاتی که در انتخاب کابینت ها رعایت شوند.
هوشمندسازی فضاهای درمانی
چرا به یزد شهر بادگیرها می‌گویند؟
سقف کرومیت
بتن هبلكس
رنگ آکریلیک يا پايه آب چيست؟
افزایش های اشتباه در ساختمان
50 روش تغییر‌ دکوراسیون ساده و ارزان(قسمت 3)
نمای آجری
سبک سازی ساختمان ها

[ آرشیو مطالب ]


عبارات جستجو