عایق های صوتی مصالک دوربین مدار بسته صنعتی توری مرغی پیش ساخته گروت ها بتن آماده توالت ایرانی چسب pvc بیده مولد برق سنگ گرانیت توتال ست کابینت بلوک سیمانی پلی پروپیلن پلی اتیلن سیمان سفید جی پی اس سنگ کابل چسب سرامیک ترانس جوش پنل در آبگرمکن برقی مسالح ساختمان فریم در pvcچسب پارکت مس آنتن مرکزی دکوراسیون دیوار مشعل بلوک سبک درب داخلی پکیج مبلمان فضای سبز sakht آسانسور سایبان فوق روان کننده بتن کاغذ دیواری برق اضطراری خانه پیش ساخته و کانکس سیم سنگ گرانیت مضالح ايمني سر تامین کنندگان کف پوش وینیل ساخت بازار - مرجع خدمات و مصالح ساختمانی

عایقکاری لوله های گاز

عایقکاری لوله های گاز

    همواره خوردگی و زنگ زدگی باعث نشت گاز و ایجاد حادثه می گردد.

عوامل موثر :

به جا ماندن قسمتی از لوله از عایقکاری - ترک بر اثر تنش حرارتی و فیزیکی - خراشیدگی بر اثر حمل و نقل - صدمات ناشی از سنگهای تیز هنگام پر کردن کانال - فشار انبساط و انقباض داخل زمین - نفوذ ریشه درخت - وجود آهک، گچ و.. در خاک - نشت فاضلاب در خاک اطراف لوله - صدمات ناشی از عملیات ساختمانی اطراف - تاثیر باکتریهای در خاک. در لوله کشی روکار برای حفاظت لوله باید رنگ آمیزی انجام شود( زنگ زدائی - چربی زدائی ضد زنگ - رنگ روشن )

قابل ذکر است در اکثر موارد مجریان محترم از زدن ضد زنگ خودداری می کنند که جا دارد دقت بیشتری بعمل آید.

در لوله کشی توکار : 

توضیح اضافی : در مصارف فشار قوی، برای جلوگیری از زنگ زدن لوله های زیر کار، بوسیله عایق پوش کردن لوله ها و یا حفاظت کاتدی توام با عایق پوش کردن انجام می گیرد که عایق پوش کردن لوله ها نیز به دو روش سرد و گرم انجام می شود.

در روش عایقکاری سرد برای مصارف فشار قوی از مواد : رنگ آستری

 ( پرایمر)- نوار زیری - و نوار روئی استفاده می گردد. که فعلا خارج از بحث ما می باشد.

لوله کشی توکار برای مصارف فشار ضعیف ( یک چهارم PSI ) که موضوع بحث ما می باشد :

مراحل انجام کار :

زنگ زدائی با سنباده وبرس -چربی زدائی - پرایمرزنی (پرایمر و یا آستری : اصولا بلافاصله بعداز تمیز کردن سطح لوله انجام شود ) - پیچیدن نوار پرایمر ( پس از اینکه آستری بحدی خشک شد که به انگشت نچسبد ولی اثر انگشت بر روی آن باقی بماند لازمست نوارپیچی انجام شود )

توجه۱: پرایمر زنی در هوای بارانی - مه سنگین - در گردوغبار و یا در درجه حرارت زیر  ۵-  درجه سانتیگراد مجاز نیست.از به کاربردن آستریهائی که در اثر باز بودن درب مخزن، مواد فرار آن از بین رفته یا فاسد شده باید جلوگیری شود.قبل از باز کردن  درب ظرف آستری، باید بقدر کافی آنرا تکان داد تا بخوبی مخلوط شود.

توجه ۲: در پاک کردن لوله ها نباید از اشیاء تیز و برنده از قبیل چاقو و تیغه اره و امثال آن که باعث بریدگی یا ایجاد خراش یا فرورفتگی در سطح لوله می شود استفاده کرد. مواد چربی دار و روغنی روی لوله باید بوسیله حلالهای نظیر زایلین یا تلوئن پاک شود.

توجه ۳: پرایمر و نوار باید ساخت یک کارخانه باشند( در اکثر موارد به خاطر صرفه جوئی در هزینه، از آستریهائی در ظرفهای یک لیتری که همجنس با نوار پرایمر نمی باشد استفاده می گردد که با توجه به همجنس نبودن آن با نوار پرایمر صحیح نمی باشد ) - نوار پیچی با همپوشانی 50 درصد انجام می گیرد - در جاهای مرطوب دوبار نوارپیچی انجام شود ( یک بار پرایمر، سپس نوار، مجددا فقط نوار روی نوار قبلی ).

مشخصات نوار :

۱- ضخامت نوار برای حالت عادی 0.5 و ضخامت لایه چسبی  آن 0.2 میلی متر و برای نوار سر جوشها، ضخامت نوار 0.8 میلی متر و ضخامت لایه چسبی  آن 0.6 میلی متر می باشد.

۲- مقاومت کششی حداقل ۵ کیلوگرم بر یک سانتی متر عرض نوار

۳- میزان چسبندگی نوار به لوله حداقل ۵/۱ کیلوگرم به ازای هر سانتیمتر عرض نوار و میزان چسبندگی نوار به نوار 0.5 کیلوگرم به ازای هر سانتی متر عرض نوار می باشد.
۴- نوار پیچی با زاویه و کشش مناسب انجام شود، بطوریکه در هنگام نوار پیچی بیش از ۵/۰ درصد از عرض نوار کاسته نشود.

۵- ازدیاد طول حداقل ۱۰۰ درصد مقاومت عایق کنندگی حداقل یک میلیون مگا اهم.

۶- مقاومت الکتریکی حداقل ۴۰ کیلووات بر میلیمتر.

۷- حدود دما برای حفظ مشخصات نوار بین ۲۰- تا ۶۰+ درجه سانتگراد.

۸-رنگ سیاه

توجه ۴ : در صورتی که حلقه نوار در هنگام نوار پیچی به پایان برسد، نوار جدید حداقل یک دور روی نوار قبلی پیچیده شود.
در محل اتمام نوارپیچی باید نوار سه دور روی هم پیچیده شود.

توجه ۵ : در صورتیکه نوار پیچی لوله ها قبل از جوشکاری انجام شده باشد، نوار پیچی سر جوشها و اتصالات باید بوسیله نوار نرم مخصوص سر جوشها و اتصالات انجام شود.

توجه ۶ : در مواردی مشاهده شده که بعضی از مجریان از نوار سفید برای عایقکاری استفاده می کنند، لازم به ذکر است که نوار سفید به نام نوار روئی در لوله کشی فشار قوی مطرح بوده و مشخصات آن بعلت ضعیف بودن مناسب برای عایقکاری مصارف خانگی و تجاری فشار ضعیف

 نمی باشد. از این نوار در فشار قوی، بر روی نوار زیرین پیچیده می گردد. برخی از مشخصات نوار سفید عبارتند از : ضخامت کلی نوار ۰.۵ میلی متر (ضخامت نوار ۰.۴ و ضخامت لایه چسبی آن ۰.۱ میلی متر )- مقاومت کششی آن حداقل ۳ کیلوگرم بر سانتی متر عرض نوار.

توجه ۷ : در صورت آسیب دیدن نوار، باید قسمت آسیب دیده به طور کامل دور تا دور لوله باز و سطح لوله به اضافه 5 سانت ازهر طرف تمیز و پرایمر زده شده و مجددا نوارپیچی شود. 

توجه ۸ :  مدت زمان لازم برای رسیدن به استحکام نهائی نوار پرایمر روی لوله، حدودا 10 تا 24 ساعت می باشد، بعبارتی حداقل بعد از حدود ۲۴ ساعت تست چسبندگی نوار به لوله انجام شود.

 ( بسته به جنس استفاده شده ).

توجه ۹ : در صورتیکه چسبندگی نوار به لوله مناسب نباشد، کل نوار مربوطه باید باز شده و پس از تمیز کردن سطح، پرایمر زنی و نوارپیچی مجددا تحت شرایط استانداردانجام پذیرد.

مطلب اضافی : میزان مصرف پرایمر : حدودا یک لیتر به ازای هر 10متر مربع سطح خارجی لوله. طبق محاسباتم برای لوله های مختلف نتایج زیر حاصل گردید : هر لوله شش متری به قطر ۲/۱، 21.4 سی سی پرایمر نیاز دارد، بعبارتی با یک لیتر پرایمر می توان تعداد 46.7  لوله ۲/۱ اینچ یا تعداد 29.4 لوله ۴/۳ اینچ  یا تعداد 18.5 لوله 1 اینچ  یا تعداد 11.8 لوله  ۴/۱ 1 اینچ  یا  تعداد 9.1 لوله ۲/۱ 1 اینچ و یا تعداد 5.8 لوله 2 اینچ را پرایمر زنی نمود.  پرایمر آلتن در حال حاضر هر 4 لیتر  حدودا ۲۰۰۰۰ تومان می باشد.

به طور کلی عایقکاری لوله ها بدو روش گرم یا سرد انجام می گیرد که روش مورد نظر در شرایط خصوصی و شرح مختصر کار ذکر گردیده است .

ـ پیمانکار موظف است کلیه ماشین آلات ، ابزار ، نیروی انسانی متخصص لازم را تامین نموده و به علاوه روش اجرایی خود را تدوین و جهت بررسی به مهندس یا نماینده او را ارائه نماید . در هر صورت شروع عملیات منوط به تائید تجهیزات ، نیروی انسانی و روش اجرایی پیشنهادی پیمانکار توسط مهندس یا نماینده او خواهد بود .

ـ نوارهای عایقکاری باید در بسته بندی اولیه و دور از تابش خورشید ، رطوبت و گرد و خاک در محل خشک و سر پوشیده بدون ان که با زمین تماس مستقیم داشته باشند نگهداری شوند . در صورت چیدن نوارها بر روی هم ارتفاع حلقه ها در یک ستون نباید بیش از 2 متر باشد .

ـ در حمل و نقل و جابه جایی بشکه های پرایمر باید نهایت دقت انجام شود تا از سوراخ شدن بشکه جلوگیری گردد علاوه بر آن باید همیشه درپوش بشکه ها پس از مصرف بسته شود .

2ـ عایقکاری سرد

1ـ2 نوارها و پرایمر های ( آستری و ثانوی ) مصرفی در این نوع عایقکاری بایستی از یک سازنده باشد .

2-2 تجهیزات مورد لزوم در این نوع عایقکاری عمدتاً شامل وسایل و ماشین آلات مربوط به تمیز کاری ، پرایمر زنی ، نوار پیچی و غیره می باشد .

3ـ2 شرایط نوار پیچی زیرین ( INNER WRAP ) :

پس از حمل لوله های پرایمر خورده به حمل لوله گذاری و پس از تکمیل عملیات جوشکاری لازم است عملیات نوار پیچی انجام شود .

در هوای بارانی و مه سنگین باید کار نوار پیچی را متوقف نمود . شبنم صبحگاهی باید از روی لوله پاک گردد . در هوای کمتر از 5 درجه سانتی گراد بالای صفر اغلب نوارهای پلاستیکی خاصیت کش آمدن ارتجاعی

( ELONGATION ) خود را از دست می دهند و نوار پیچی دچار اشکال می گردد . لذا لازمست در حرارت کمتر از 5 درجه سانتی گراد بالای صفر کار نوار پیچی متوقف گردد .

حرارت و تابش مستقیم خورشید در فصل گرما باعث باد کردن و ایجاد چین و چروک و عدم چسبندگی موضعی نوارها می گردد . لذا لازم است از نوار پیچی در آن ساعات خودداری گردد . در این صورت نوار پیچی بایستی در ساعات اولیه صبح انجام شود . لوله ها را پس از نوار پیچی و انجام آزمایش بلافاصله باید در خاک دفن نمود .

4ـ2 روش پرایمر زنی و نوار پیچی نوار زیرین :

پس از پاک کردن لوله پرایمر خورده از آثار گرد و خاک و گل تا حد ممکن پرایمر اولیه با ماشین برس باید لوله را با ماشین پرایمر زنی ، مجدداً پرایمر زد . باید دقت شود تا قسمت های جوشکاری شده نیز کاملاً آغشته به پرایمر شوند . سپس بر طبق دستورا لعمل سازنده ( با توجه به حالت مناسب پرایمر از نقطه نظر مقدار و درجه چسبندگی آن که جهت نوار پیچی تعیین گردیده است ) توسط ماشین نوار پیچی ، عملیات عایقکاری انجام می شود . در این مرحله نوار زیرین جداگانه بر روی لوله باقی نماند . تنش وارده به نوار باید ثابت بوده و میزان آن طوری تنظیم گردد که حداکثر نیم درصد از عرض نوار در اثر کش آمدن کاسته شود تنظیم کشش ماشین نوار پیچ در کیفیت نوار پیچی بسیار پر اهمیت است .

نوار پیچی با دست فقط برای قطعات پراکنده یا قسمتهایی که به عللی نمی توان از دستگاه استفاده نمود مجاز می باشد .

حداقل رویهم پیچی ( OVER LAP ) نوار زیرین بر اساس قطر لوله به شرح زیر می باشد .

قطر لوله                                رویهم پیچی

2 تا 12 اینچ                              ½

16 اینچ به بالا                            1 "

در ضمن نوار پیچی ، نوار حلقه جدید باید حداقل 15 سانتی متر روی قطعه نوار پیچی شده لوله پیچانده شود . برای جلوگیری از لغزش و جابه جائی نوار جدید می توان با دست نوار جدید را بر روی نوار قدیمی فشرد .

علاوه بر آن زاویه نوار پیچی باید ثابت مانده و با تغییر حلقه های نوار تغییری در زاویه نوار پیچی و کشش بوجود نیاید .

ـ در بعضی موارد نظیر تقاطع با کانال آب و نهرها ، زمین های سنگی و صخره ای و یا نقاطی که در نقشه ها مشخص گردیده ، لازم است نوار داخلی به صورت دوبله پیچیده شود . جهت نیل به این منظور می توان مقدار رویهم پیچی نوار را به پنجاه ( 50% ) درصد عرض نوار افزایش داد .

ـ عایقکاری قسمتهای نامنظم نظیر اتصالات سه راهی ، زانوئی در پوشه های انتهائی لوله و غیره لازم است به وسیله نوارهای نرم و مخصوص که قابلیت شکل پذیری داشته و کشش آنها زیاد بوده و با حلقه های کم قطر و کم عرض آن ، که برای کاربرد با دست مناسب می باشد انجام گردد .

نوار مزبور دارای پرایمر مخصوص به خود می باشد .

5-2 نوار پیچی نوار خارجی ( OUTER WRAP ) :

نوار پیچی خارجی تواماً با نوار پیچی داخلی انجام می شود . تمام قسمت های لوله به وسیله نوار خارجی که احتیاج به پرایمر زنی ندارد پوشش می گیردد .

ـ به علت سخت بودن نوار خارجی نسبت به نوار زیرین لازم است میزان کشش دستگاه افزایش یابد .

ـ اندازه رویهم پیچی (  OVER LAP ) نوار خارجی باید به همان اندازه رویهم پیچی نوار زیرین باشد .

6-2 آزمایشات و تعمیر پوشش :

الف ـ تمام قسمت های لوله بعد از نوار پیچی خارجی باید به وسیله دستگاه منفذ یاب که مورد تائید ناظر نیز قرار گرفته است آزمایش شود . سرعت حرکت الکترود دستگاه بر روی لوله نباید بیش از 3/0 متر در ثانیه باشد . به منظور جلوگیری از آسیب دیدن پوشش لوله لازم است الکترود دستگاه بر روی هیچ یک از قسمت های لوله توقف ننماید .

ب ـ به منظور تعیین میزان واقعی ولتاژ مورد لزوم برای آزمایش با دستگاه منفذ یاب لازم است ابتدا قسمتی از لوله را با 50 درصد رویهم پیچی  ( OVER LAP  ) با نوار زیرین عایقکاری نمود سپس با نوک تیز سوزنی سوراخی در آن ایجاد کرد به طوری که سوزن پس از حرکت دادن الکترود دستگاه ، بر روی نقطه سوراخ شده باید به تدریج ولتاژ دستگاه را افزایش داد تا به حدی که جرقه بین الکترود و لوله در نقطه سوراخ شده ایجاد گردد . این آزمایش بایستی هر چهار ساعت یکبار انجام شود .

تمام مراحل آزمایش با دستگاه منفذ یاب باید در حضور ناظر انجام گیرد .

ج ـ علاوه بر آزمایش فوق ناظر باید مقدار رویهم پیچی نوار را بازرسی نماید .

د ـ بازرسی عینی سراسر قسمت های عایقکاری از نظر یکنواختی ، صاف بودن ، عدم چین و چروک از طرف ناظر ضروری است .

ه ـ آزمایش چسبندگی نوار به تعدادی که ناظر لزوم آن را تشخیص دهد در حضور مشارا لیه ضروری است . به این منظور باید حدود دو ساعت بعد از نوار پیچی روی لوله ابتدا دو برش موازی در سطح نوار به فاصله یک سانتی متر عمود بر محور اصلی لوله ایجاد نمود و سپس ابتدای آن را با یک برش عمود بر این دو خط به هم متصل کرد . سپس با استفاده از نیروسنج دستی سعی در بلند نمودن نوار با سرعتی معادل پنج میلیمتر در ثانیه از روی سح فلز آغشته شده به پرایمر به زاویه 90 درجه شود . اگر میزان چسبندگی نوار به سطح لوله kg /cm 5 / 1 یا بیشتر باشد می توان نتیجه گرفت که چسبندگی قابل قبول است . درجه حرارت محیط در ضمن آزمایشات باید بین 15 تا 25 درجه سانتی گراد باشد .

7-2 تعمیر پوشش لوله

در صورت پیدایش نقاط معیوب در عایق تعمیر آن به صورت زیر باید انجام گردد ابتدا نوار قسمت آسیب دیده

بانضمام حدود نیم سانتی متر از قسمت های سا لم اطراف آن را کاملاً برداشته و سپس با استفاده از نوار زیرین و پرایمر و یا نوار نرم مخصوص اتصالات و پرایمر آن عایقکاری گردد .

استفاده از دو نوع نوار فوق الذکر و پرایمرهای مخصوص آن ها و هم چنین نحوه عایقکاری به صورت محیطی و یا موضعی بستگی به طول و عرض قسمت آسیب دیده ، محل و موقعیت آن ، قطر لوله و درجه حرارت محیط ( به لحاظ کاربرد آسانتر نوار نرم اتصالات ) دارد . چنانچه آسیبی وارده فقط به نوار خارجی باشد دیگر لزومی به کندن نوار زیرین نبوده و فقط کافی است که قسمت آسیب دیده با همان نوار خارجی تعمیر گردد .

آزمایش مجدد پوشش تعویض شده با دستگاه منفذ یاب ضروری است .

3 ـ عایقکاری گرم

1ـ3 به طور کلی در پروژه های خطوط لوله انتقال عایقکاری گرم بایستی به طریقه روی کانال ( OVER THE DITCH COATING) انجام شود مگر در مواردی از پروژه ها و یا قسمت های خاصی از یک پروژه که عایقکاری گرم ضرورتاً به طریقه کارگاهی (YARD COATING ) پیش بینی شده باشد که در این صورت مراتب در شرایط خصوصی و شرح مختصر کار پیمان ذکر خواهد گردید .

2- 3 عایقکاری گرم بر روی کانال ( OVER THE DITCH COATING ) :

1-2-3 وسایل مورد نیاز این  نوع عایق کاری به شرح زیر می باشد :

الف ـ دستگاه تمیز کاری و پرایمر زنی متحرک

ب ـ دستگاه قیر پاشی و نوار پیچی متحرک

ج ـ  مخزن مخصوص قیر که باید مجهز به حرارت سنج مناسب برای کنترل درجه حرارت ، بهمزن مکانیکی و توری مخصوص در محل خروجی مخزن جهت صاف کردن قیر مذاب بوده و ترجیحاً دارای ترموستات باشد تا بتواند با کم و زیاد نمودن سوخت درجه حرارت را ثابت نگهدارد .

د ـ وسایل نگهدارنده و بالابرنده دستگاههای عایقکاری لوله

ه ـ وسایل و لوازم آزمایش پوشش نوار

کیفیت وسائل فوق قبل از شروع عملیات باید مورد تائید مهندس یا نماینده او قرار گرفته و در طول مدت عملیات اجرائی همواره کیفیت آنها ثابت و قابل قبول باقی بماند .

2-2-2 شرایط عایقکاری گرم

الف ـ عایقکاری گرم در هوای طوفانی ، گردوخاکی ، بارانی ، مه سنگین و کمتر از 5 درجه سانتی گراد بالای صفر مجاز نمی باشد .

ب ـ قبل از عایق کاری بایستی شبنم صبحگاهی از روی لوله ها پاک گردد .

ج ـ چنانچه در اثر تردد ماشین آلات عایق کاری گرد و خاک تولید شود به تشخیص ناظر لازم است قبل از شروع عملیات عایقکاری مسیر عبور ماشین آلات آب پاشی گردد .

ه ـ دیوارها و کف کانال طبق مشخصات مربوطه آماده لوله گذاری شده باشد .

3-2-3 روش عایق کاری گرم

الف ـ ابتدا بایستی گرد و غباری که روی لوله نشسته است به وسیله جریان هوای فشرده پاک گردد .

ب ـ لوله بایستی به وسیله دستگاه تمیز کاری برس دار و پرایمر زنی متحرک از گل و لای و مواد زائد و تا حد ممکن پرایمر اولیه تمیز شده و بلافاصله پرایمر اندود گردد به طوری که تمام پستی و بلندی های ناشی از جوش های طولی و عرضی سطح لوله آغشته به پرایمر شده باشد .

ج ـ لوله پرایمر خورده بایستی روی چاکی های تمیز و مناسب قرار گیرد و یا توسط دستگاههای بالابرنده آن قدر نگهداری شود تا پرایمر آن کاملاً خشک شده ( اثر انگشت بر روی آن باقی نماند ) و آماده عایقکاری گردد .

د ـ قیر را باید بر روی سکوی تمیز سیمانی محصور و مسقف خرد نمود و از آلودگی آن با مواد خارجی مثل خاک و غیره چه در حین خورد شدن و چه در هنگام حمل به محل مصرف جلوگیری کرد . وزن تکیه های قیر خرد شده برای ذوب معمولاً در حدود 2 کیلوگرم بوده و در هر حال نباید از پنج کیلوگرم تجاوز نماید .

مخزن ذوب قیر باید روزانه بازرسی شده و داخل آن از قیرهای مانده از قبل خالی گردد و در پوش آن باید همیشه کاملاً بسته باشد .

قطر چشمه شبکه های صافی که در قسمت خروجی مخزن قیر نصب شده و قیر مذاب از آن عبور می نماید نباید بیش از 5 / 1 میلی متر باشد .

در تمام مدت گرم کردن و قیر پاشی ، بهم زدن دستگاه باید مرتباً کار کند . شرایط کار با قیر ذغالی سنگی باید بر اساس مشخصات فنی پیشنهادی کارخانه سازنده قیر باشد . لازم است که قیر و پرایمری که در هر مقطع از کار به لوله زده می شود از یک کارخانه سازنده باشند .

ـ ماشین عایقکاری باید بتواند عملیات نوار پیچی و قیر پاشی راتوماً انجام دهد .

ـ حداقل ضخامت قشر پوشش قیری بایستی در عایقکاری یک لایه با یک نوار داخلی 4 / 2 میلی متر و در عایقکاری دو لایه قیر با یک لایه نوار داخلی 4 میلی متر و در عایق کاری دوبله ( دولایه قیر و دو لایه نوار داخلی ) حدود 6 میلی متر باشد .

ـ نوار داخلی که از نوع پشم شیشه ( FIBER GLASS ) بوده و قیر ذوب شده به خوبی از میان منا فذ آن عبور می نماید ، باید در وسط قشر قیر قرار گرفته و در تماس با سطح لوله و یا نوار خارجی نباشد .

ـ نوار خارجی که خود از پشم شیشه آغشته به قیر ذغال سنگی است می بایستی همزمان با نوار داخلی و بدون چین و چروک پیچانده شود . رو به هم پیچی (OVER LAP ) با عرض حاشیه ای از نوار که بایستی در موقع عایقکاری بر روی نوار زیری خود قرار گیرد حداقل نیم اینچ برای لوله های تا قطر 12 اینچ و یک اینچ برای لوله های به قطر 16 اینچ و بالاتر می باشد .

ـ درجه حرارت کاربرد قیر با توجه به درجه حرارت محیط باید بین 230 تا 250 درجه سانتی گراد بوده و تحت هیچ شرایطی از 260 درجه سا نتی گراد تجاوز ننماید در غیر این صورت غیر قابل استفاده خواهد بود .

ـ در صورت توقف طولانی عملیات عایق کاری لازم است درجه حرارت مخزن قیر مذاب به 205 درجه سانتی گراد تقلیل داده شود .

4-2-3 عایق کاری دوبله ( DOUBLE COAT &DOUBLE WRAP ) :

برای عایق کاری دوبله ابتدا بایستی طوقه مربوط به نوار پیچی دوبله به دستگاه نوار پیچی افزوده شود .

در قسمتهائی از خط لوله از جمله در محلهای تقاطع با کانال های آب ، نهرها ، رودخانه ، باتلاقها ، و همچنین نقاطی که در نقشه ها تعیین شده است عایقکاری دوبله به شرح زیر انجام خواهد گرفت .

ابتدا پس از پرایمر زنی باید لوله را با یک لایه قیر و نوار پشم شیشه داخلی بدون نوار خارجی عایقکاری نمود ، سپس در حالی که لایه قیری کاملاً سرد نشده است بایستی با لایه دیگری از قیر و نوار داخلی و خارجی عایقکاری شود . ضخامت پوشش دوبله باید حداقل 6 میلی متر بوده و این نوع پوشش بایستی کاملاً به لوله بچسبد و به طور یکنواخت و عاری از هر گونه عیب و نقصی باشد .

3-3 آزمایشات پوشش لوله :

انجام آزمایشات و بازرسی هایی که باید در حضور ناظر و یا توسط وی بر روی لوله انجام شود به شرح زیر می باشد :

الف ـ بازرسی عینی و ظاهر پوشش ( مبنی بر حصول اطمینان از عدم وجود چین و چروک ، صحت مقادیر رویهم پیچی نوارها و ضخامت پوشش ) .

ب ـ  آزمایش با دستگاه منفذیاب نوار ( HOLIDAY DETECTOR ) :

ـ به منظور یافتن نواقص پوشه لوله ، این آزمایش باید در صدر در صد سطح لوله پوشش دار با دستگاهی که قبلاً مورد تایید قرار گرفته است انجام گیرد .

ولتاژ آزمایش بسته به ضخامت پوشش بین 8 الی 15 کیلو ولت باید تنظیم گردد . سرعت حرکت الکترود دستگاه منفذ یاب بر روی لوله نباید بیش از 3 / 0 متر در ثانیه باشد . این آزمایش بایستی قبل از خواباندن لوله در کانال انجام شود .

ـ پس از استقرار لوله در داخل کانال ، چنانچه ناظر لازم بداند بخشی از خط لوله را مورد آزمایش مجدد با دستگاه منفذ یاب قرار دهد . پیمانکار موظف است آن قسمت را در حضور ناظر آزمایش نماید .

ج ـ آزمایش چسبندگی پوشش

در حالی که حرارت لوله بین 5 تا 25 سانتی گراد باشد به وسیله کارد تیزی دو شیار عمقی موازی و یک شیار عمود بر دو شیار موازی بر روی پوشش لوله باید به وجود آورد . شیارهای موازی بوجود آمده باید از همدیگر چهار سانتی متر فاصله و تا سطح لوله عمق داشته باشند . سپس بوسیله کاردک باید پوشش میان مستطیل بوجود آمده را از یک سر از سطح لوله جدا نموده و با زاویه ای عمود به سطح لوله سعی کرد پوشش میان دو شیار موازی را از سطح لوله جدا کرد . اگر پوشش کاملاً و به آسانی جدا نشود و قسمتی از آن به لوله بچسبد پوشش انجام شده مورد تایید خواهد بود .

4-3 تعمیر پوشش لوله

عیوبی که در اثر آزمایش لوله مشخص می شوند آن قسمت از پوشش لوله بایستی تعمیر شود . نحوه تعمیر آنها به شرح زیر می باشد :

الف ـ عیوب پوشش لوله ممکن است قابل رویت نبوده ولی دستگاه منفذ یاب وجود عیب را مشخص نماید . در این گونه موارد با افزدون یک لایه قیر و نوار داخلی و خارجی پوشش لوله به طور محیطی مرمت میگردد .

ب ـ عیوب پوشش لوله که قابل رویت باشد ( لپیدکی ـ کنده شدن ) بسته به وسعت آن یا نظر ناظر به یکی از دو روش زیر تعمیر می گردد .

1- تعمیر موضعی :

که با برداشتن قسمت معیوب از تمام محیط لوله و پخ زدن لبه های آن با کاردک و پوشاندن آن قسمت به علاوه 10 سانتی متر از هر طرف با اندود پرایمر و یک و یک لایه قیر و نوار داخلی و خارجی انجام می گیردد .

5-3 عایقکاری گرم در کارگاه ( YARD COAT & WRAP ) :

1-5-3 عملیات عایقکاری گرم در کارگاه سر پوشیده و بر روی هر شاخه از لوله ا نجام می شود .

لازم است پا نزده سانتی متر از هر سر شاخه لوله جهت عملیات جوشکاری عایقکاری نگردد .

ـ دستگاههای مورد نیاز این نوع عایقکاری به شرح ذیل می باشد :

الف ـ دستگاه تمیز کننده و پرایمر زنی ثابت

ب ـ دستگاه گردا ننده و جلو برنده لوله

ج ـ دستگاه قیر پاشی و نوار پیچی ثابت

د ـ وسایل و لوازم آزمایش پوشش نوار

ه ـ ماشین آلات ، وسایل و ابزار مخصوص جا به جائی و حمل و نقل لوله های عایقکاری شده .

مشخصات مخزن مخصوص قیر ، شرایط و روش عایقکاری یک لایه و دو لایه ، آزمایشات پوشش لوله و نحوه تعمیر نقاط معیوب عیناً مشابه مشخصات مشروحه در بخش عایقکاری گرم بر روی کانال بوده و مسائلی که باید صرفاً در مورد عایقکاری گرم در کارگاه رعایت شود به شرح زیر می باشد :

الف ـ قبل از انجام عایقکاری بایستی از فاسد شدن پرایمری که به لوله ها اندود شده است اطمینان حاصل نمود ، عمر مفید این پرایمرها عملاً حدود چهار هفته است اما به هر حال انجام آزمایش جهت حصول اطمینان ضروری است ، این آزمایش شامل تراشیدن مقداری پرایمر از لوله بر روی یک صفحه کاغذ است که چنانچه بتوان پرایمر تراشیده را به صورت گلوله در آورد نشانه فاسد نشدن آن محسوب می گردد .

ب ـ بلافاصله و در حین عملیات عایقکاری و قبل از جا به جائی آن باید سطح لوله پوشش شده با پاشیدن محلولی با ترکیب زیر سرد شود :

ـ 100 لیتر

ـ 30 کیلوگرم آهک زنده

ـ 2 لیتر روغن بزرگ

ـ 2 کیلوگرم نمک طعام

2-5-3 نگهداری و حمل و نقل لوله های پوشش دار :

لوله های پوشش شده نباید مدت زیادی در زیر تابش خورشید نگهداری شود . در صورت چیدن لوله ها مستقیماً با یکدیگر تماس نداشته باشند . ارتفاع لوله های چیده شده باید به حدی باشد تا وزن لوله ها باعث فشرده شدن پوشش قیری و تغییر شکل آن نگردد . هنگام بالا بردن و حمل لوله ها باید از تسمه های غیر فلزی با عرض کافی استفاده شود .

3-5-2          عملیات عایقکاری سر بندها پس از جوشکاری لوله در کنار کانال :

ـ پس از جوشکاری لوله ، می بایستی قطعات سر باره جوش کنده شود و پس از این که با ماشین شن ریزی 

( SAND BLASTING MACHINE ) متحرک تمیز و زنگ زدائی گردیده و گردگیری و پرایمر زده شده به وسیله نوار پلاستیکی مخصوص که چسب آن از نوع قیری است عایقکاری گردد .

جهت ا نجام این کار باید حدود 15 سانتی متر نوار خارجی پوشش لوله در طرفین محل جوشکاری شده کاملاً کنده شود و سطح قیر به سمت محل جوشکاری شده به وسیله کاردک شیب داده شود . در مرحله بعدی لازمست سطح قیر و سطح لخت لوله و محل جوش به وسیله پرایمر مخصوص نوار پلاستیکی با برس آغشته گردد ، در این مورد باید کاملاً دقت نمود که از پرایمر قیر لوله اشتباهاً استفاده نشود .

پس از این که پرایمر زده شده نسبتاً خشک شد به طوری که فقط اثر انگشت بر روی آن باقی بماند لازمست با نوار مخصوص فوق الذکر به وسیله دست عایقکاری گردد .

مقادیر رویهم پیچی با رویهم افتادگی ( OVER LAP ) نوار بایستی برابر 50 درصد عرض نوار به کار رفته باشد .

محصول پروژه، بر اساس مشخصاتي است كه در منشور پروژه شرح داده شده است تیم تحقیقاتی ساخت بازار 


[ بازگشت ]

[ نسخه آرشیو شده ]

logo-samandehi تایید

نظرسنجي
 
بنظرتان کدام گزینه لازم است تقویت شود؟
 

 

مطالب

نانو پوشش های چوب و سنگ
تاریخچه تونل سازی و سازه های زیر زمینی
پکیج چگونه باعث گرمایش می شود؟
انواع لوله های تاسیساتی
دستگاه هاي تهویه مطبوع
دکوراسیون داخلی دفتر کار شما باید چگونه باشد ؟
پوسته چوبی انعطاف پذیر
سقف هاي كششي
یراق آلات مناسب درب و پنجره
مراحل ساخت فونداسیون ساختمان های اسکلت فلزی
مقايسه پنجره هاي آلومينيومي و upvc
برج خنک کننده و عملکرد آن
تركيب رنگ طوسي با رنگ هاي مختلف
کاغذ دیواری ها پرورش دهنده سموم هستند
قلعه کنگلو؛ شاهکاری از دوران ساسانی در سوادکوه

[ آرشیو مطالب ]


عبارات جستجو