بتونیر جی پی اس تجهیزات نقشه برداری ضدیخ بتن دستشوئی اسپیسر تجهيزات فضاي باز دیوار سبز ديگ پوكه معدني سنگ مرمریت فضاي باز توالت ایرانی مشارکت زیر دوشی ديوارپوش پلاستيكي مس نماي فلزي ترانسفورماتور هواساز چسب چوبی کانکس lwhgp گروت بتن لودر آبگرمکن روان کننده مصالخ نمایشگاه ساختمان ساخت بازار آنتن مرکزی مشاوره مصالح حفاظتی چراغ چمني sakht پله سایت مصالح ساختمان تابلو برق کلینیک ساختمانی تاسیسات اسپیسر دوبل شرکت های مصالح ساختمانی کالای اصل KWC سیمان پرتلند آهكي تامین کنندگان تراز لیزری لودر فریم در ساخت بازار - مرجع خدمات و مصالح ساختمانی

سقف هاي كششي

سقف هاي كششي

سقف هاي كششي

  سازه های پارچه ای tensioned fabrics structures  که به نام سازه های غشاییmembrane structures   نیزشناخته می شود. غشا ورقه‌ای نازک ازماده است که تنها دربرابر کشش مقاومت دارد و دربرابر فشار و خمش هیچ مقاومتی ندارد، پارچه را می‌توان بهترین نمونه ازغشاها و سازه چادری نام برد. 

سازه چادری از دو جزء تشکیل شده است؛

1. پارچه: پوسته کششی نازکی است که نیروی کششی را انتقال می‌دهد.

2.عناصر فشاری: قوس‌ها و ستون‌ها که نیروی فشاری را انتقال می‌دهند. لبهٔ چادر همواره تمایل به لرزیدن درمقابل نیروهای باد وسایر نیروها را دارد، به همین علت معمولاً لبه چادر را به صورت مقعر می‌سازند که همواره درکشش باقی بماند و از پارگی آن جلوگیری شود.

با توجه به رفتار کششی خالص در برابر نیرو ها ، سازه پارچه ای زیر مجموعه ای از گروه بزرگ سازه های کششی  tensile structures محسوب می شوند.

سازه ی کششی شامل المان هایی است که تنها کشش تحمل می کنند و فشار و خمشی در آنها وجود ندارد. کلمه کششی نباید با تنسگریتی که فرمی از سازه است که اعضای فشاری و کششی با هم سازه را تشکیل می دهند اشتباه گرفته شود.
بیشتر سازه های کششی توسط اعضای خمشی یا فشاری مانند دکل ها (گنبد میلینیوم (ساختمان O2)) حلقه های فشاری و یا تیر ها پشتیبانی می شود. سازه های غشایی کششی بیشتر اوقات به عنوان سقف استفاده می شوند زیرا علاوه بر اقتصادی بودن به شکل جذابی دهانه های بزرگ را پوشش می دهند. 


تاریخچه
این نوع فرم ساخت و ساز در اواخر قرن بیستم به طور درست درک شد و استفاده از آن گسترش پیدا کرد. سازه های کششی دیرزمانی است که در چادر ها و توسط طناب مهاردر پارچه آن پیش تنیدگی ایجاد و امکان تحمل بار ها را به آن می دهد استفاده می شود. مهندس روس ولادمیر شوخاف از اولین افرادی بود که محاسبات قابل استفاده ای را برای محاسبه تنش ها و تغییر شکل های سازه های کششی بسط داد. شوخاف هشت سازه ی کششی و پوسته نازک را برای ساختمان نمایشگاه Nizhny Novgorod سال 1896 طراحی کرد. این سازه مساحتی معادل 27 هزار متر مربع را می پوشاند. یک نمونه متاخر برای استفاده از سازه های کششی در مقیاس بزرگ ساختمان Sidney Myer Music Bowl است که در سال 1958 ساخته شد.
آنتونی گائودی از این اصول به صورت عکس برای تولید سازه ای که خالصا در فشار باشددر کلیسای Colonia Guellاستفاده کرد.
او یک سازه ی معلق از کلیسا ایجاد کرد تا بتواند نیرو های فشاری را محاسبه و هندسه ستون ها و طاق ها را بدست بیاورد. این اصول بعدا بوسیله مهندس و معمار آلمانی فری اتو که از این ایده در ساخت نمایشگاه آلمان در Expo 67 مونترال الهام گرفته بود مورد بهره برداری قرار گرفت. اتو بعدا از این ایده برای سقف سازه ای ساختمان المپیک مونیخ برای مسابقات تابستانه 1972 بهره برد. از 1960 به بعد سازه های کششی توسط طراحان و مهندسین پشتیبانی شده است مانند:
Ove Arup, Buro Happold, Walter Bird of Birdair, Inc., Frei Otto, Eero Saarinen, Horst Berger, Matthew Nowicki, Jorg Schlaich, Nicholas Goldsmith & Todd Dalland at FTL Design & Engineering Studio and David Geiger.
تکنولوژی های پیشرفته رو به رشد باعث شده است که سقف های پوشیده شده توسط پارچه بیشتر رواج یابند. وزن کم این نوع سازه ها ساختن آنها را نسبت به دیگر گزینه های طراحی مخصوصا هنگامی که هدف پوشش دهانه های بزرگ باشد آسان تر و ارزان تر کرده است.تیم تحقیقاتی ساخت بازار 


[ بازگشت ]

[ نسخه آرشیو شده ]

logo-samandehi تایید

نظرسنجي
 
بنظرتان کدام گزینه لازم است تقویت شود؟
 

 

مطالب

ديوار هبلكس
انواع درزهاي ساختماني
زیبایی ساختمان با وسایل بازیافتی
اصطلاح غلط
نمای بایرامیکس
مزایا و معایب ساختمانهای فلزی
ایفل؛ برجی که با هیچ بادی نمی‌لرزد
معرفی سازه های غشایی
تولید برق از کف خیابان
شناخت رفتار سازه‌ پل و برآورد نیروهای وارد بر آن
دکوراسیون داخلی دفتر کار شما باید چگونه باشد ؟
چیدمان اتاق خواب به روش فنگ شویی
طراحی روشنایی و نورپردازی نمای ساختمان
ساختمان نمک/ کاری از گروه معماری Acton Ostry
انواع جرثقیل های ساختمانی

[ آرشیو مطالب ]


عبارات جستجو